طرقبه مشهد را بیشتر بشناسیم، ییلاق زیبای کوهستانی مشهد

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
طرقبه مشهد

نام طرقبه برای بسیاری از مشهدی ها آشناست چرا که نام این مکان تفریحی و جذاب در کنار شهر زیبایی مانند مشهد به خوبی می درخشد. مردم بیشتر طرقبه را با کاربری تفریحی و تفرجگاهی که برای مردم این شهر و مسافران آن جا ایجاد کرده است می شناسند. ولی جالب است بدانید که این روستای جذاب تاریچخه بی نظیری هم دارد که دانستن در مورد آن خالی از لطف نخواهد بود.

تاریخچه طرقبه، قدیمی ترین روستای طوس

در مورد تاریخچه طرقبه داستان ها و روایت های زیادی وجود دارد اما معروف ترین و معتبر ترین داستانی که از این مکان تفریحی روایت می شود این است که در زمان های دور و با توجه به اینکه بیشتر مناطق اطراف مشهد کوهستانی بوده، رفت و آمد را برای مسافران سخت تر می کرد. مسافران و رهگذران همیشگی راه همواری را پیدا کردند که توسط آن راحت تر از قبل بتوانند عبور و مرور خود را انجام بدهند. این منطقه از گذشته های دور به نام «طرق به» به معنی بهترین راه معروف شد البته برخی معتقدند که نام طرقبه مشهد از کلمه ای عربی به نام «طرغبذ» گرفته شده است که در زبان عربی به نام آبادی و آبادانی معنی می شود.

طرقبه مشهد

تفریحات طرقبه مشهد

حال و با گذشت زمان، طرقبه به عنوان پر رفت و آمد ترین منطقه گردشگری و تفریحی در اطراف مشهد معروف شده است. اگر به این مکان تفریحی سری زده باشید حتما با معروف ترین پارک این منطقه یعنی پارک پونه آشنایی دارید. این پارک برای کسانی که دوست دارند تفریحی ارزان و بدون هزینه را در طرقبه تجربه کنند بسیار مناسب است. بیشتر مسافران و مردمی که برای تفریح و استراحت پا به این مکان می گذارند سعی می کنند با آوردن زیلو و بساط پیک نیک روز خود را در طرقبه بسازند.

تفریح در طرقبه مشهد

در نزدیکی طرقبه مجتمع بزرگ و هیجان انگیزی به نام ویلا شهر وجود دارد که پاتوق همیشگی جوانانی به حساب می آید که دوست دارند بی نظیرترین آخر هفته خود را در آنجا بگذرانند. در این مجتمع تفریحی می توانید قایق سواری کنید و از فضای جذاب و طبیعت بکری که در آنجا خودنمایی می کند استفاده کنید تا روز جذابی را برای خود و هم سفرانتان بسازید.

در ادامه به صورت تیتر وار برخی مکان های تفریحی مشهد را با هم مشاهده می کنیم.

  • پیست اسکی طرقبه
  • پیست اتومبیل رانی طرقبه
  • سوارکاری در مجتمع سوارکاری طرقبه
  • باغ وحش وکیل آباد طرقبه
  • دهکده جزامی ها
  • پارک سنگی نصوح آباد
  • مسجد پاچنار
  • مجتمع تجاری بعثت و گیلاس طرقبه
  • کاخ بیلدر طرقبه

همچنین اگر به دنبال یک تفریح هیجان انگیز در نزدیکی طرقبه می گردید. پیشنهاد می کنم لذت و هبجان در سرزمین موج های خروشان مشهد را به هیچ عنوان از دست ندهید.

رستوران های طرقبه مشهد

هر جا که سخنی از مکان های تفریحی می شود امکان ندارد نام رستوران و کافه های جذاب در آنجا خالی باشد. چرا که بعد از خوش گذرانی و تفریح در یک جای هیحان انگیز هیچ چیز جای یک غذای خوشمزه را نمی تواند برای مردم پر کند. طرقبه هم از این قائده مستثنی نیست.

همین که وارد محیط تفریحی و هیجان انگیز طرقبه می شویم با نگاهی به اطراف می توانیم رستوان های رنگارنگ زیادی را به چشم ببینیم که در هر گرسنه ای را به ضعف می اندازد.

آش کده ننجون، آش کده جاده جاغرق طرقبه

از جذاب ترین های طرقبه آش کده ها و رستوران های جذابی است که همیشه شلوغ و پر طرفدار هستند. بیشتر کسانی که به طرقبه سفر می کنند دوست دارند با یک غذای سنتی و یا یک کاسه آش خوشمزه دلی از غزا در بیاورند. آش کده جاده جاغرق طرقبه یکی از جذاب ترین و بی نظیرترین آش کده های طرقبه و حتی کل خراسان به حساب می آید. در این آشکده انواع آش های محلی و ساده روی هیزم پخته می شود و همین موجب می شود تا شما طعم حیرت انگیزی را تست کنید.

آش کده ننجون طرقبه

طرقبه رستوران ها و کافه های جذاب و فراوانی را هم در خود جای داده است تا مسافران بتوانند طعم سفر خود را شیرین تر و خوش رنگ تر از قبل کنند. در این روستای شلوغ و پر از هیاهو رستورانهای محلی زیادی وجود دارد که غذاهای جذاب و محلی مشهدی ها را برای مسافران سرو می کند.

رستوران تشریفات یا رستوران سید و پسران

رستوران تشریفات و رستوران سید و پسران به عنوان یکی از جذاب ترین و بی نظیرترین رستوران های طرقبه برای همه نامی آشناست. چرا که برند و اعتبار رستوران هایی قدیمی مانند این دو رستوران موجب می شود مردم زیادی را برای صرف ناهار و یا شام به طرقبه بکشاند.

رستوران سیدو پسران بیش از ۳۶ سال است که بهترین و با کیفیت ترین غذاها را به مشتریان خود ارائه می دهد. قیمت غذاهای این رستوران به نسبت کیفیت درجه ۱ انواع غذاهای موجود در منو بسیار مناسب است و به همین دلیل همیشه رستوران سید و پسران به عنوان یکی از شلوغ ترین و پر طرفدار ترینن رستوران های معروف است.

بر خلاف قیمت ارزان غذاهای رستوران سید و پسران، در رستوران تشریفات با قیمت های نسبتا بالایی روبه رو خواهیم شد چرا که همانطور که ار نام این رستوران مشخص است با تشریفاتی ترین غذاها، دسرها، سالادها و حتی ظروف  میز و صندلی برای صرف غذا رور به رو خواهیم شد. اما مهم ترین ویژگی این رستوران ارائه بهترین و بی نظیرترین خدمات و همچنین کیفیت غذا به مشتریانش است.

فاصله طرقبه تا مشهد

اگر شما مسافر مشهد هستید و زمان زیادی برای گشت وگذار در این شهر دوست داشتنی ندارید. پیشنهاد می کنم بازدید از طرقبه مشهد را حتما در برنامه تفریحی سفر خود قرار دهید هر چند زمان کوتاهی را برای تفریح در این محدوده در نظر گرفته باشید. حتما می خواهید از فاصله بسیار دور مشهد تا طرقبه صحبت کنید و این منطقه جذاب را از برنامه سفر خود حذف کنید اما باید در نظر داشته باشید که منطقه طرقبه مشهد تنها ۱۸ کیلومتر با شهر فاصله دارد. این یعنی شما در بهترین حالت و با سوار شدن ماشین شخصی و یا تاکسی های مسافر بری خود را به این منطقه جذاب برسانید.

طرقبه بهتره یا شاندیز

یکی از مهم ترین سوالاتی که همیشه ذهن بسیاری از مسافران و حتی ساکنان مشهد را به خود مشغول می کند این است که برای تفریح و استراحت در مشهد طرقبه بهتر است یا دهکده شاندیز؟ در نظر اول باید این نکته را مد نظر داشته باشید که انتخاب یکی از این دو منطقه به عنوان یک ناحیه جذاب و دوست داشتنی کاملا به سلیقه شما مربوط است و امری نسبی به حساب می آید. اگر شما دوست دارید غذاهای جذاب و بی نظیری را در محیطی جذاب و دلپذیر تست کنید بدون شک باید شاندیر را در برنامه سفر خود قرار دهید اما اگر دوست دارید برای تفریح و دیدن طبیعت بکر روستاهای اطراف مشهد خود را آماده کنید. بازدید از طرقبه را به شما پیشنهاد می کنم.

برای سفر به طرقبه هیچ وقت زود و یا دیر نیست اما اگر می خواهید چهره جذاب این روستا را ببینید پیشنهاد می کنم در فصل بهار به این مکان سر بزنید چرا که از طرقبه به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد در بهار نام برده می شود.

بازار طرقبه مشهد برای خرید سوغات طرقبه مشهد

در طرقبه مشهد مجتمع های تحاری و بازار های مختلفی وجود دارد تا مردم بتوانند برای خرید سوغاتی و یا نیازهای روزانه خود به آنجا مراجعه کنند. یکی از معروف ترین و مهم ترین بازارهای طرقبه مشهد محتمع تجاری بعثت نام دارد که به عنوان بهترین بازار در حومه مشهد معروف است.

اگر به دنیال خرید صنایع دستی مانند میناکاری، خاتم کاری و یا قلم زنی و مجسمه های گچی هستید، پیشنهاد می کنم حتما به این مرکز خرید سری بزنید تا بتوانید بهترین و ایده آل ترین سوغاتی ها را در آنچا پیدا کنید. همچنین اگر شما از جذابیت های این ییلاق دوست داشتنی لذت کافی را برده باشید. پیشنهاد می کنم بازدید از چالیدره مشهد را به عنوان یک مکان تفریحی و هیجان انگیز به هیچ وجه از دست ندهید.

زهره ابوالقاسم

زندگی یعنی تجربه کردن! غیر از این که چیزی نیست سفر هم یه جور تجربس یه تجربه شیرین که باعث میشه پخته تر شی و بزرگ تر! با هم بزرگ تر بشیم و لذت ببریم از این بازی قشنگ زندگی!

پرسش و پاسخ