سد چالیدره مشهد کجاست؟ درباره چالیدره، جذاب ترین منطقه گردشگری اطراف مشهد

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
چالیدره مشهد کجاست؟ درباره چالیدره و سد و دریاچه زیبای آن + عکس

مشهد یکی از شهرهای قدیمی ایران است که از گذشته تابحال نقش مهمی در صنعت گردشگری و حوزه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داشته است. مشهد همچنین در دو دهه گذشته تغییرات بسیاری را در حوزه گردشگری در دستور کار خود قرار داده و مناطق تفریحی بسیار زیادی به این شهر شهر زیارتی اضافه شد. در این مقاله اما با معرفی سد چالیدره مشهد به عنوان یکی از مناطق گردشگری طبیعی و بکر مشهد با شماییم.

سد چالیدره مشهد – منطقه نمونه گردشگری در شهر زیبای مشهد

همانطور که گفتیم مشهد در ۲۰ سال گذشته دارای تغییرات بسیاری بوده است و مکان های تفریحی و گردشگری بسیار زیادی به آن اضافه شده است. یکی از این مکان های مجموعه گردشگری چالیدره مشهد است که در طی ده سال گذشته در شهر مشهد ایجاد شد و جاذبه های تفریحی بسیاری دارد.

منطقه گردشگری چالیدره مشهد دارای امکانات تفریحی، رفاهی و خدماتی مناسبی است. همچنین یکی از قطب های گردشگری پر مخاطب مشهد شده و پذیرای مسافرین بسیاری است. چالیدره یکی از جاذبه های طبیعی مشهد و البته دست ساز بشر است و دریاچه آن نیز برای آبیاری باغ های اطراف طرقبه مشهد با ظرفیتی یک میلیون لیتری ساخته شد.

چالیدره مشهد - منطقه نمونه گردشگری در شهر زیبای مشهد

سد چالیدره کجاست؟ فاصله این منطقه تا شهر مشهد چقدر است؟

بدون حرف پیش و پس جواب را در اختیار شما بگذاریم. از مرکز شهر مشهد تا منطقه گردشگری چالیدره در حدود ۳۵ کلیومتر راه پیش روی شماست. چالیدره در شهرستان طرقبه قرار دارد و یکی از دره های زیبای آن است. البته دره های دیگری هم در شهرستان طرقبه وجود دارد، مانند دره ارغوان، که آن هم زیبایی های مخصوص به خود را دارد. ولی چالیدره چیز دیگری است.

چالی دره یا همان چالیدره مشهد به لحاظ جغرافیایی هم دارای اهمیت بسیار ویژه ای در شهر مشهد است. این محیط آرامش بخش دارای چشم اندازهایی بسیار زیبا نیز هست و امروز به عنوان یکی از استراحتگاه های معروف به حساب می آید.

سد و دریاچه چالیدره

چالیدره یک منطقه بکر گردشگری دست ساز بشر است و دریاچه ای مصنوعی هم دارد که باعث شده به یکی از جاهای تفریحی طرقبه تبدیل شود. آب این دریاچه از طریق رودخانه جاغرق تامین می شود. وجود این رودخانه و دریاچه در کنار یکدیگر علاوه بر اینکه باعث سرسبزی و آبادانی مجموعه چالیدره شده ، دلیلی برای تبدیل این منطقه به یک مکان گردشگری و مسافرپذیر هم شده است.

آغاز پروژه احداث منطقه گردشگری چالیدره مشهد به سال ۱۳۷۶ باز می گردد، زمانی که شهرداری طرقبه و شرکت آب خراسان به هدف آب رسانی به زمین های کشاورزی اطراف شهر، اقدام به ساخت این مجموعه کرد. چالیدره در حقیقت یک سد یا بند است که برروی سرشاخه های فصلی حوضه آبریز گلستان بنا شد. حوضه های آبریز فرعی این مجموعه رودخانه هریرود و کشف رود است که همگی حوضه هایی اوجی و جاری اند.

از همان سال های ۱۳۷۶ و با آغاز احداث سد، مقدمات تبدیل این منطقه به یک مجموعه گردشگری هم در دست کار قرار گرفت و در طی سال های متمادی مجموعه های بسیاری به آن اضافه شد. چالیدره وسعتی ۱۶۰ هکتاری دارد و به لحاظ آب و هوایی هم بسیار مطلوب و مطبوع است.

قیمت تله کابین چالیدره مشهد

امکانات تفریحی سد چالیدره ، تله کابین مشهد را از دست ندهید

با همتی ۲۰ و خورده ای ساله، چالیدره رشد بسیار خوبی داشته و درحال حاضر علاوه بر طبیعتی چشم نواز، آب و هوایی بسیار عالی، امکانات رفاهی و خدماتی بسیار مناسبی هم دارد. چالیدره محیط بسیار مناسبی است تا تعطیلات آخر هفته خود را در آن سپری کنید. از جمله امکاناتی که در مجموعه گردشگری چالیدره در اختیار شما قرار خواهد گرفت باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • رستوران با منوی غذاهای ایرانی و فرنگی
 • کافی شاپ با محیط دلنشین
 • تله کابین هیجان انگیز
 • ماهی گیری در دریاچه
 • بانجی جامپینگ چالیدره مشهد
 • برج گردان چالیدره
 • ترن کوهستان چالیدره
 • زیپ لاین چالیدره
 • اسکله تفریحی
 • لمکده و چایخانه چالیدره
 • تله سیژ چالیدره مشهد
 • عکاسخانه سنتی
 • امکانات تفریحی ویژه کودکان
 • قایق موتوری در سد چالیدره
 • قایق پدالی در سد چالیدره
 • قایق پارویی در سد چالیدره
 • کشتی شناور تفریحی
 • آموزش غواصی در دریاچه چالیدره
 • آموزش قایق سواری در دریاچه چالیدره
 • مرکز ماساژ ماهی برای از بین بردن بافت های مرده پوست
امکانات تفریحی و تله کابین چالیدره مشهد

تله کابین سد چالیدره مشهد یکی از بهترین تفریح های چالیدره مشهد قابل توجه و پرطرفدار در این منطقه گردشگری است و خوشبختانه قیمت مناسبی هم دارد. براساس آخرین اطلاعات موجود قیمت تله کابین چالیدره مشهد در حدود ۲۰ هزار تومان است اما بیاد داشته باشید که این قیمت در هر سال و حتی در ماه های مختلف سال داری تغییر خواهد بود.

چالیدره همچنین دارای یک ترن نیز هست که مسافران و گردشگران را از مناطق پایینی دره با بالا می آورد. تله کابین آن نیز با طولی ۲۷۰ متری، هم از مسیر های آبی منطقه و هم از مسیر دریاچه و آبی آن می گذرد و منظره ای زیبا در اختیار شما قرار می دهد.

بهترین زمان سفر به دریاچه چالیدره

تقریبا در همه فصل های سال می توانید از زیبایی های چالیدره مشهد لذت ببرید، اما با توجه به اینکه چالیدره منطقه ای کوهستانی است، در شش ماهه دوم سال دمای هوا پایین خواهد بود و سرمای هوا ممکن است خیلی برایتان خوشایند نباشد. پس باید بهترین زمان دیدار از چالیدره مشهد را بهار و تابستان به شما معرفی کنیم.

سد و دریاچه چالیدره

در فصل زمستان چالیدره دیگر خبری از خدمات غواصی هم نیست پس اگر به دنبال لذت بردن از تمام جاذبه های گردشگری این منطقه هستید، باید در شش ماهه اول سال به چالیدره سفر کنید.

آدرس چالیدره مشهد و هزینه ورودی منطقه چالیدره

برای سفر به چالیدره بهترین راه رفتن برای شما عبور از بلوار وکیل آباد و رفتن به سمت شهرستان طرقبه است. وقتی به جاده طرقبه وارد شدید، از سمت جاده جدید به میدان طرقبه می رسید که در سمت راست میدان طرقبه قرار دارد و در این نقطه تابلوهای راهنمای چالیدره را مشاهده خواهید کرد.

همانطور که پیش تر هم گفتیم، قیمت ورودی منطقه گردشگری چالیدره به همراه استفاده از تله کابین آن در حدود ۲۰۰۰۰ هزار تومان است، البته این مبلغ در سال های آتی و تعطیلات دارای کمی تغییر است. همچنین می توانید بلیط ورودی به مجموعه را از برخی سایت های معتبر و تخفیف های گروهی با قیمتی پایین تر خریداری نمایید.

آدرس دقیق و زیپ لاین چالیدره مشهد در طرقبه

زیپ لاین مشهد در مجموعه گردشگری چالیدره

مجموعه گردشگری و تفریحی چالی دره مشهد علاوه بر امکاناتی که قبل تر گفتیم، دارای یک زیپ لاین نیز هست که طرفداران بسیاری هم دارد. زیپ لاین ها بدین صورت اند که از یک سو در ارتفاعات و از سوی دیگر در سطحی پایین قرار دارند. به کمر فرد متقاضی یک طناب متصل می شود و با اتصال قرقره به طناب اصلی و در جهت شیب، فرد به پایین سر می خورد. ترنی هم که در این مجموعه قرار دارد برای برگشتن شما از مناطق پایین زیپ لاین مورد استفاده است.

زیپ لاین هیجان انگیز چالیدره مشهد

پیشنهاد می کنیم در سفر به مشهد زمانی را برای دیدار از چالیدره اختصاص دهید و خاطرات زیبایی را از سفر برای خود ثبت کنید. در حقیقت چالیدره مشهد یکی از مکان های تفریحی در شهر است که زیبایی بی نظیری دارد و می تواند بهترین تجربه شما در سفر باشد.

معین زمانی

کارشناس ارشد آمار ریاضی دارم و متخصص دیجیتال مارکتینگ هستم. کارم رو با تولید محتوا آغاز کردم و پس از پایان تحصیلات، فعالیت ام رو به صورت جدی در حوزه سئو آغاز کردم. در کنار اساتید بزرگ و سرشناس سئوی کشور تجارب و آموخته های ارزشمندی به دست آوردم. و امروز خوشحالم که به معنای واقعی عاشق کارم هستم!

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.
سحر غلامرضایی (10 آگوست 2019)

سلام قیمت تله کابین چالیدره چقدره؟

مانا سوری (10 آگوست 2019)

چالیدره یکی از خفن ترین جاهای مشهده واقعا ادم لذت می بره می ره اونجا

  مشهدمگ (10 آگوست 2019)

  با سلام کاربر گرامی ممنون از اینکه نظرتون و با ما به اشتراک گذاشتید.

حسین محبی (10 آگوست 2019)

سلام از مشهد تا چالیدره چقدر راهه؟

  مشهدمگ (10 آگوست 2019)

  با سلام از مشهد تا چالیدره فقط ۳۵ کیلومتر راه دارید.

مسعود. (10 آگوست 2019)

با سلام خدمت شما نویسندگان محترم
به نظر من سد چالیدره یکی از معمولی ترین جاهای تفریحی خراسان همیشه کثیفه و رسیدگی مناسبی بهش نمیشه کاش این حرف به گوش مردم برسه تا یکم به طبیعت بیشتر احترام بگذارند.

  مشهدمگ (10 آگوست 2019)

  سلام کاربر گرامی ممنون از اینکه اینقدر به فکر طبیعت هستید و اینقدر راحت حستون وبا ما به اشتراک گذاشتید

هدی احمدپور (21 جولای 2020)

سلام
مشهد شهربازی ای داره که برای بچه های خیلی کوچیک وسیله بازی داشته باشه؟