سوغات مشهد چیست؟ سوغاتی در مشهد چه چیزی بخریم؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
سوغات مشهد چیست؟ سوغاتی در مشهد چه چیزی بخریم؟

یکی از زیباترین رسم و رسومی که در فرهنگ ما ایرانی وجود دارد دریافت و هدیه دادن سوغاتی در بازگشت از سفر است. البته این پدیده زمانی بیشتر مزه می دهد که دریافت کننده سوغاتی باشیم. از شوخی که بگذریم بسیاری از افراد عاشق سوغاتی دادن هستند. البته با وضعیت گرانی ارز، دیگر در سفرهای خارجی نمی توان مانند گذشته سوغاتی داد، اما در سفرهای داخلی همچنان می توانیم از رسم و سنت زیبا لذت ببریم. خوشبختانه هر شهر و دیار این کشور پر است از سوغاتی های متنوعی که خیلی از آن ها در کمتر جایی از جهان یافت می شوند. همین موضوع گرفتن سوغاتی را جذاب تر می کند. حتی به دلیل تنوع بسیار زیاد سوغات در شهرهای مختلف، بسیاری از گردشگران خارجی با دستی پر از کشور خارج می شوند. از همه این ها که بگذریم خرید سوغاتی مناسب کار ساده ای هم نیست. با وجود چنین تنوعی بهتر است پیش از خرید سوغات در هر شهر، ابتدا از انواع آن آگاه شویم و سپس انتخاب کنیم. در این مطلب در مورد سوغات مشهد بیشتر توضیح می دهیم.

سوغاتی مشهد را بشناسید – بهترین سوغات مشهد چیست؟

برخی فکر می کنند اگر به مشهد سفر کنند فقط باید به عنوان سوغاتی با خود زعفران و زرشک بیاورند. باور کنید یا نکنید مشهد سوغاتی های خوراکی و غیرخوراکی فراوانی دارد که بسیاری از مسافران مشهد از آن آگاه نیستند. در ادامه با سوغات جذاب شهر مشهد آشنا خواهید شد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که تاکید بسیاری از مسافران برای خرید سوغاتی همچون زرشک و زعفران مرغوبیت شدید این کالاها در مشهد است. این سوغاتی های جذاب را می توانید از بهترین فروشگاه های خرید سوغاتی در جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم تهیه کنید.

سوغات مشهد را بشناسید - بهترین سوغات مشهد چیست؟

سوغات مشهد برای کودکان-از نوع خوراکی

سوغات خوراکی شهر مشهد شامل موارد زیر است:

 • زعفران
 • زرشک
 • خشکبار
 • ادویه هفت قلم
 • نقل و نبات و آبنبات
 • جیلی بیلی یا همان شکلات رنگی مشهدی

زعفران، بهترین سوغات مشهد

زعفران یا همان طلای سرخ در صدر لیست مشهورترین و محبوب ترین سوغات مشهد قرار دارد. این سوغاتی پرارزش یکی از مهمترین محصولات کشاورزی در تمام کشور نیز محسوب می شود و به عنوان کالایی مرغوب به کشورهای اروپایی و سراسر جهان صادر می شود. استان خراسان مهمترین مرکز کشت و تولید زعفران در کشور است و همین مسئله باعث شده تا زعفران به عنوان مهمترین هدیه شهر مشهد شناخته شود. حدود ۵۰ درصد از زعفران کشور توسط مشهد تامین می شود و این شهر بیشترین سهم در صادرات زعفران را نیز در اختیار دارد.

سوغات مشهد چی بخریم؟ زرشک! ارزان ترین انتخاب

دومین سوغات خوراکی پراهمیت مشهد زرشک است. به مانند زعفران، استان خراسان و شهر مشهد بیشترین تولید زرشک را نیز در اختیار دارند و بعد از مشهد شهر تنکابن استان مازندران در رده دومین تولید کننده بزرگ زرشک قرار دارد. زرشک و زعفران به طور خاصی در کنار یکدیگر ترکیبی مناسب برای سوغات مشهد به حساب می آیند. برای خرید این سوغاتی جذاب می توانید به بازار رضا مشهد مراجعه کنید.

سوغات مشهد از نوع خوراکی

خشکبار، از مشهورترین سوغات مشهد

دیگر سوغاتی این شهر، خشکبار است. خشکبار مشهد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و همین موضوع باعث شهرت فراوان خشکبار این شهر شده است. انواع مغزیجات و کشمش و نخود و  و لواشک و برگه میوه های خشک مختلف و خوراکی های خاصی همچون چلغوز در رده خشکبار مشهور مشهد به شمار می روند.

سوعات مشهد چی ببرم؟ ادویه هفت قلم مشهد

ادویه هفت قلم مشهد از شهرت زیادی برخوردار است. این سوقات به خصوص برای خانم ها از جذابیت زیادی برخوردار است. البته بیشترین استفاده از ادویه هفت قلم در غذاهای ایرانی همچون آبگوشت، خورشت ها و دیگر انواع غذاهای ایرانی است. در مجموع ادویه مشهد از شهرت زیادی برخوردار است، چرا که ادویه پلویی و ادویه ۱۸ رنگ نیز از دیگر ادویه های معروف مشهد هستند.

سوغات مشهد چیست؟ سوغاتی در مشهد چه چیزی بخریم؟

نقل و نبات و آبنبات بهترین خرید برای سوغات مشهد!

شکرپنیر و نقل و نبات از مهمترین سوغات مشهد به شمار می روند. محال است که در یک خانواده مشهدی اثری از آبنبات نبینید. از طرفی نبات که یکی از خوراکی های رایج در میان تمام ایرانیان است در مشهد فراوان است. نبات های زعفرانی مشهد از شهرت زیادی برخوردارند و در بسیاری از موارد به عنوان سوغات هدیه داده می شوند. البته امروزه نبات ها در طعم های مختلفی عرضه می شوند، اما نبات زعفرانی همچنان پرطرفدارترین نبات مشهد است.

جیلی بیلی سوغات مشهد – شکلات های خوش رنگ و خوش طعم مشهدی

یکی از جذاب ترین و دوست داشتنی ترین سوغاتی ها و خوراکی های مشهد جیلی بیلی است. جیلی بیلی نام آبنبات های رنگی بامزه ای است که طعم بسیار خوبی هم دارند. جیلی بیلی معنای به خصوصی ندارد و صرفا نام این شکلات های رنگین مشهدی است. شما می توانید این شکلات های خوش طعم و جذاب را از مرکز خرید الماس شرق مشهد تهیه کنید.

جیلی بیلی - شکلات های خوش رنگ و خوش طعم مشهدی

سوغات مشهد از نوع غیرخوراکی

و اما سوغات غیر خوراکی مشهد هم شامل موارد زیر است:

 • مهر، سجاده، جانماز و تسبیح
 • انگشتر و زیور آلات و سنگ های قیمتی
 • عطر
 • صنایع دستی

مهر، سجاده، جانماز و تسبیح

اگر قصد خرید سوغات خیر خوراکی داشته باشید این اقلام اولین مواردی هستند که در ذهن شما می آیند. مشهد پایتخت مذهبی کشور است و قطعا کالاهای مذهبی نقش عمده ای در سوغات این شهر دارند. به خصوص وقتی که این محصولات با کیفیتی بسیار خوب و در انواع مختلف موجود هستند. شما می توانید تمام این سوغاتی های جذاب را از ارزان ترین مراکز خرید مشهد خریداری کنید.

انگشتر، زیورآلات و سنگ های قیمتی

یکی از جذاب ترین و محبوب ترین سوغاتی که هرکس دوست دارد هدیه بگیرد زیورآلات و سنگ های قیمتی است. مشهد در این زمینه جای بسیار خوبی است. فیروزه ها و عقیق های مشهد بسیار شناخته شده اند و زیورآلات نقره این شهر نیز طرفداران بسیاری دارند. از طرفی نیشابور که از تامین کنندگان اصلی فیروزه در کشور است در نزدیکی مشهد است و به دنبال فیروزه تراشی و عقیق تراشی در این شهر رونق بسیاری دارد.

سوغات مشهد از نوع غیرخوراکی

عطر مشهدی، بهترین سوغات مشهد

عطرفروشی ها از دیگر مغازه های شلوغ و پرتعداد مشهد هستند. در مدح و وصف عطر مشهدی هم که لازم نیست برایتان بگوییم. به طور خلاصه عطر نیز یکی از رایج ترین سوغات مشهد است. البته خبری از عطرها فرانسوی نیست و با عطرهای بومی رو به رو خواهید شد.

صنایع دستی مشهد

مشهد هم یکی از شهرهایی است که در زمینه صنایع دستی فعالیت خوبی دارد. انواع صنایع دستی همچون پوستین دوزی، قالی بافی، گلیم بافی، هرکاره تراشی، سماور سازی، آینه کاری، ارغوان بافی، محصولات نمدی و تابلوهای نفیس نقره از جمله محصولاتی هستند که به عنوان سوغات این شهر نیز در نظر گرفته می شوند.

مهدی رئوف

من تنها نویسنده تیم هستم که در مشهد متولد شدم. البته از دو سالگی دیگه اونجا نبودم، اما خیلی به این شهر دوست داشتنی سفر می کنم. من با علاقه ای که به مشهد دارم برای این سایت می نویسم.

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.
سارا جهانی (4 سپتامبر 2019)

بهترین سوغاتی مشهد برای بچه های کوچیک چیه به نظرتون؟

  مشهدمگ (4 سپتامبر 2019)

  سلام دوست عزیز جیلی بیلی به نظرم بهترین گزینس برای سوغاتی بچه ها