فرودگاه مشهد – آدرس و تلفن، پروازهای داخلی و خارجی و امکانات فرودگاه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
فرودگاه مشهد

همانطور که شهر مشهد یکی از مهمترین شهرهای کشور است، قطعا فرودگاه این شهر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. این فرودگاه در لیست پرترددترین فرودگاه های کشور پس از فرودگاه مهرآباد در رده دوم قرار گرفته است. میزان تردد در این فرودگاه حتی از فرودگاه امام خمینی تهران نیز بیشتر است. در طول سال بیش از ۷۰ هزار هواپیما در فرودگاه مشهد نشست و برخاست می کنند و حدود ۱۰ میلیون نفر نیز از طریق این فرودگاه جابجا می شوند. در این مطلب قصد داریم هرآنچه که لازم است در مورد فرودگاه هاشمی نژاد بدانید را در اختیارتان بگذاریم. با مشهد مگ همراه باشید. در این مطلب به موارد زیر می پردازیم.

معرفی فرودگاه مشهد – فرودگاه هاشمی نژاد

فرودگاه مشهد نسبت به بسیاری از فرودگاه های کشور قدمت زیادی دارد. این فرودگاه در سال ۱۳۳۰ افتتاح شد. پیش از این زمان نیز در میدان ۱۵ خرداد این شهر یک فرودگاه با باندهای خاکی وجود داشت که تنها برای هواپیماهای نظامی مورد استفاده قرار می گرفت و امکان نشستن و برخاست هواپیماهای متوسط و پهن پیکر در آن وجود نداشت. بعدها همین فرودگاه گسترش یافت و به نام فرودگاه هاشمی نژاد تغییر یافت. در حال حاضر این فرودگاه دارای دو باند موازی است و امکان نشست و برخاست بزرگترین هواپیماها نیز در آن وجود دارد.

کد یاتا فرودگاه مشهد MHD و کد ایکائوی آن OIMM است.

معرفی فرودگاه مشهد - فرودگاه هاشمی نژاد

آدرس فرودگاه مشهد

برای دسترسی به فرودگاه مشهد هم می توانید از مترو و اتوبوس استفاده کنید و هم می توانید تاکسی را انتخاب کنید. در صورتی که قصد دارید از مترو برای دسترسی به فرودگاه استفاده کنید باید از خط ۱ متروی مشهد استفاده کنید. نام ایستگاه فرودگاه هاشمی نژاد ایستگاه متروی غدیر است. مبدا قطاری که به سمت این ایستگاه حرکت می کند ایستگاه وکیل آباد است. شما می توانید در بین ساعات ۶ صبح تا ۱۰ و سی دقیقه شب از مترو برای رسیدن به فرودگاه استفاده کنید.

در صورتی که قصد دارید با ماشین شخصی به فرودگاه بروید می توانید از آدرس زیر استفاده کنید.

آدرس: بلوار فرودگاه – فرودگاه شهید هاشمی نژاد

فرودگاه بین المللی مشهد

تاکسی فرودگاه هاشمی نژاد

در صورتی که قصد دارید از فرودگاه به سمت شهر تاکسی سوار شوید دو راه پیش رو دارید. می توانید از تاکسی هایی استفاده کنید که در خارج از ترمینال منتظر هستند. حدود ۳۰۰ تاکسی در این قسمت خدمت رسانی می کنند. همچنین می توانید از فرودگاه بیرون آمده و از تاکسی های گذری و غیر رسمی فرودگاه استفاده کنید. انتخاب دوم از نظر قیمتی به صرفه تر است.

مسیر فرودگاه مشهد تا حرم

از فرودگاه هاشمی نژاد مشهد تا حرم مطهر امام رضا و راه آهن مشهد در حدود ۸ کیلومتر فاصله است. در صورتی که قصد داشته باشید از فرودگاه به سمت حرم بروید می توانید از خط ۷۷ شرکت اتوبوسرانی مشهد استفاده کنید. این خط مسیر فرودگاه تا حرم مطهر را طی می کند. هر ۲۰ دقیقه یک اتوبوس در این خط قرار می گیرد.

آدرس فرودگاه مشهد

شماره های تلفن تماس فرودگاه مشهد

در ادامه مهمترین و کاربردی ترین شماره تماس های فرودگاه هاشمی نژاد مشهد را برایتان جمع آوردی کرده ایم.

 • تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه: ۳۳۴۰۰۰۲۰ – ۱۹۹
 • اداره کل فرودگاه های استان: ۳۳۴۰۰۰۰۱
 • امانات: ۳۳۴۰۰۵۴۳
 • پلیس فرودگاه: ۳۳۴۰۰۰۷۰
 • تاکسیرانی: ۳۳۴۰۰۲۵۳
 • گذرنامه: ۳۳۴۰۰۰۹۰ – ۳۳۴۰۰۰۱۸
 • گمرک: ۳۳۴۰۰۲۲۱
 • وزارت خارجه: ۳۳۴۰۰۱۶۷
عکس سالن فرودگاه بین المللی مشهد

پروازهای خارجی فرودگاه مشهد

حدود ۳۰ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی در فرودگاه مشهد فعالیت می کنند که ۱۶ مورد از آن ها را ایرلاین های خارجی تشکیل می دهند. تعداد پروازهای خارجی این فرودگاه نیز بسیار زیاد است و از این بین به طور سالیانه حدود ۳۰ هزار زائر حجم عمره با استفاده از پروازهای این فرودگاه به عربستان می روند.

در حال حاضر فرودگاه هاشمی نژاد ۲ ترمینال دارد که به طور مجزا به پروازهای داخلی و خارجی اختصاص داده شده اند.

هواپیمایی های ترکیه، امارات، جرمنیا، العربیه، فلای دبی، کام ایر و قطر برخی از مشهورترین شرکت های هواپیمایی فعال در این فرودگاه هستند.

پروازهای خارجی فرودگاه مشهد

پروازهای داخلی فرودگاه مشهد

هواپیمایی های داخلی در این فرودگاه فعالیت زیادی دارند. برخی از فعالترین هواپیمایی های داخلی فرودگاه مشهد عبارتند از:

ایران ایر، آتا، آسمان، قشم، کیش و ماهان. ۱۴ شرکت هواپیمایی داخلی در این فرودگاه فعال اند. از میان ۱۰ میلیون مسافری که به طور سالانه در این فرودگاه جا به جا می شوند درصد زیادی به پروازهای داخلی اختصاص می یابد. از این فرودگاه به تمام فرودگاه های کشور پروازهای رفت و برگشت صورت می گیرد.

فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد

ترمینال های فرودگاه مشهد

همانطور که اشاره کردیم این فرودگاه دو ترمینال دارد که یکی به پروازهای داخلی و دیگری به پروازهای خارجی اختصاص دارد. ترمینال شماره ۱ مخصوص پروازهای داخلی است. این ترمینال بزرگتر از ترمینال پروازهای خارجی است و مساحتی ۳۸ هزار متر مربعی دارد. در قسمت غربی این ترمینال کارت پرواز دریافت می گردد و فرآیند پذیرش بار و سوار شدن به هواپیما انجام می پذیرد. بخش شرقی آن نیز به پذیرش پروازهای ورودی اختصاص یافته است.

ترمینال دوم نیز مختص به پروازهای خارجی و بین المللی است. مساحت این ترمینال بیش از ۲۱ هکتار است. عملیات پذیرش پروازهای ورودی خارجی در این ترمینال صورت می گیرد، اما برای موارد کمکی یک ترمینال دیگر نیز به این امر اختصاص یافته است.

ترمینال های فرودگاه مشهد

پارکینگ فرودگاه

فرودگاه هاشمی نژاد مشهد به عنوان یکی از با امکانات ترین فرودگاه های کشور امکانات و خدماتی که نیازهای مسافران را از یک فرودگاه رفع می کند را در اختیار مردم قرار می دهد. یکی از مهم ترین خدماتی که هر فرودگاه می بایست در اختیار مسافران قرار دهد. ارائه پارکینگ به مسافرانی است که قصد دارند ماشین شخصی خود را در پارکینگ فرودگاه پارک کنند.

فرودگاه مشهد چندین سالن پارکینگ با ظرفیت های بالا در اخیتار مسافران قرار داده است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

 • پارکینگ ترمینال پروازهای داخلی با طرفیت ۲۰۰۰ خودرو
 • پارکینگ ترمینال پروازهای خارجی با ظرفیت ۵۰۰ خودرو
 • پارکینگ طبقاتی ورودی ترمینال با طرفیت ۴۰۰ خودرو

 

فاصله فرودگاه مشهد تا حرم مطهر امام رضا (ع)

یکی از اصلی ترین دغدغه های مسافران پروازهای هوایی، فاصله فرودگاه تا حرم مطهر رضوی است. در خصوص این مورد باید خیالتان را راحت کنم چرا که فرودگاه مشهد تنها ۱۰ کیلومتر با حرم مطهر فاصله دارد که این مسیر با خودرو تنها در ۲۵ دقیقه طی می شود.

مشهد مگ سعی بر این داشته تا مهم ترین و کلیدی ترین نکات را در مورد این فرودگاه بین المللی در اختیار شما بگذارد تا شما بتوانید به عنوان یک مسافر با دید باز و اطلاعات کاملی پا در این فرودگاه بگذارید.

مهدی رئوف

من تنها نویسنده تیم هستم که در مشهد متولد شدم. البته از دو سالگی دیگه اونجا نبودم، اما خیلی به این شهر دوست داشتنی سفر می کنم. من با علاقه ای که به مشهد دارم برای این سایت می نویسم.

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.