دره ارغوان؛ خوش رنگ و رنگارترین دشت خراسان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دره ارغوان مشهد

طبیعت زیبای خراسان بزرگ، گنجینه‌های زیادی را در خود جای داده است. دره ارغوان یکی از زیباترین و خوش رنگ و لعاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی خراسان است که در فاصله کمی از مشهد قرار دارد. این دره رنگارنگ، محلی برای گذران اوقات فراغت و لذت بردن از زیبایی‌های خدادادی است. اگر می‌خواهید گرد سفر را از خود بزدایید و اوقات دلپذیری را در کنار خانواده سپری کنید، علاوه بر مکان‌های دیدنی مشهور، بازدید از دره ارغوان و سرسبزترین روستاهای مشهد می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. در ادامه این مقاله با مشهد مگ همراه باشید تا با این دره خوش آب و رنگ بیشتر آشنا شویم.

زیبایی های دره ارغوان مشهد

معرفی دره ارغوان، بهشتی در اردیبهشت

همزمان با ماه بهار و تازه شدن طبیعت، دره ارغوان به تدریج رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد. درختان زیبای ارغوان، در سر تاسر این دره از خوشه‌های صورتی رنگ پوشیده می‌شوند. تا جایی که چشم کار می‌کند، فرشی از گل‌های رنگارنگ بر روی زمین گسترده می‌شود و منظره‌ای شگفت انگیز پیش روی چشمان شما قرار می‌گیرد. بدون شک دشت ارغوان در ماه اردیبهشت، به بهشت کوچکی بر روی زمین تبدیل می‌شود که ارزش دیدن دارد. بنابراین اگر در فصل بهار به مشهد سفر کرده‌اید، این فرصت ناب را از دست ندهید.

درختان ارغوان که گاهی می‌توانند تا ۱۲ متر نیز رشد کنند در خراسان بزرگ و افغانستان به وفور یافت می‌شوند. این درختان با شکوفه‌ها و خوشه‌هایی به رنگ ارغوان که سرتاسر تنه درخت را می‌پوشاند، در فصل بهار جامه‌ای رنگین به تن می‌کنند. رویش گل‌ها در سرتاسر درخت حتی تنه و ساقه آن، باعث می‌شود تا در فصل بهار، این دره به بهشتی رنگارنگ تبدیل شود. مردم مشهد و مسافرانی که از وجود این بهشت بکر با خبر هستند، برای پیاده روی، گذران وقت، بازدید از تالاب‌ها و استفاده از فضای دل انگیز رودخانه‌ها به دره ارغوان سر می‌زنند.

دره ارغوان طرقبه مشهد

دره ارغوان کجاست؟ باغ ارغوانی طرقبه

دره ارغوان در فاصله کمی از منطقه توریستی طرقبه و شهر مشهد قرار دارد. طرقبه از دیرباز یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری شهر مشهد محسوب می‌شود و جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد. در فاصله ۷ کیلومتری از طرقبه می‌توانید با کمی جستجو، دشت ارغوان را پیدا کنید. با اینکه این دره بسیار بکر است و بخش‌های زیادی دارد که دست نخورده باقی مانده‌اند، اما از مرکز شهر مشهد تنها ۲۰ دقیقه با خودرو فاصله دارد. بنابراین لازم نیست مسیر سختی را برای دستیابی به این بهشت زیبا طی کنید. بعد از رسیدن به طرقبه، مسیر میدان دوم را در پیش بگیرید. با عبور از میدان دوم طرقبه و در دوراهی جاغرق می‌توانید، تابلو دره ارغوان را مشاهده کنید.

روستای کلات آهن و زیبایی‌های اطراف دره ارغوان

روستاهای زیادی در اطراف مشهد قرار دارند که با بافت سنتی و طبیعت دست نخورده گزینه‌های مناسبی برای طبیعت دوستان هستند. روستای کلات آهن یکی از همین روستاها است که در فاصله کمی از دره ارغوان قرار دارد. دشت گل اطراف روستا نیز همچون دشت ارغوان، در فصل بهار به باغی از گل‌های رنگارنگ تبدیل می‌شود که قطعاً ارزش دیدن دارد. اگر طرفدار روستاهای سرسبز خراسان هستید، روستای زشک مشهد را نیز فراموش نکنید.

استراحتگاه میعاد دره ارغوان

استراحتگاه‌های دره ارغوان

با فاصله کمی از روستا کلات آهن و در نزدیکی باغ درختان ارغوان، استراحتگاه‌هایی نیز قرار دارند که امکانات مناسبی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. در این استراحتگاه‌ها می تونید روی تخت‌ها و آلاچیق‌های زیبا همراه با خانواده بنشینید و از فضای زیبای استراحتگاه‌ها در زیر سایه درختان بهره مند شوید. غذاهای محلی نیز گزینه‌های جذابی هستند که می‌توانند تجربه سفر به دشت ارغوان را برای شما به یادماندنی‌تر کنند.

مسیر پیاده روی دره ارغوان

پیاده روی در دره ارغوان، گزینه‌ای ایده آل برای طبیعت گردی

یکی از جذابیت‌های دشت ارغوان، مسیر پیاده روی بی نظیر آن است. این مسیر پیاده روی، در امتداد رودخانه دره قرار دارد و با شیب ملایمی که دارد می‌تواند بهترین گزینه برای طبیعت گردی محسوب شود. عبور از کنار درختان ارغوان خصوصاً در هنگام گل دهی، مناظر شگفت انگیز و بکر، آب و هوای تازه و زیبایی‌های طبیعی از مهم‌ترین دلایلی هستند که این مسیر پیاده روی را به گزینه اول بسیاری از طبیعت گردهای مشهد تبدیل کرده است. این مسیر حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ادامه دارد و اکثر قسمت‌های آن هموار است. با این حال، در بعضی از قسمت‌ها مسیر کمی ناهموار و سخت می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً کفش مناسب و یک کوله پشتی با خود به همراه داشته باشید.

دره ارغوان در فصل بهار

فصل بهار، بهترین زمان سفر به دشت ارغوان

اگر می‌خواهید برای سفر به دشت ارغوان برنامه ریزی کنید، باید برنامه خود را با زمان گلدهی درختان ارغوان هماهنگ کنید. زمانی که شکوفه‌ها و گل‌های ارغوانی سرتاسر درخت عشق را می‌پوشانند، جلوه‌ای شگفت انگیز و رؤیایی به دشت ارغوان می‌دهند. در صورتی که زمان مناسبی را برای بازدید از این بهشت بکر انتخاب کرده باشید می‌توانید از نزدیک شاهد منظره بی نظیر این دشت باشید.

اردیبهشت اوج زیبایی‌های دره ارغوان است اما زمان گلدهی درختان معمولاً از یکی دو هفته زودتر و از اوایل فروردین شروع می‌شود. درخت ارغوان، حساسیت زیادی به درجه گرما، پایداری شرایط جوی و پاکی هوا دارد. بنابراین ممکن است یک یا دو هفته در زمان گلدهی آن تأخیر ایجاد شود. با این حال اگر خوش شانس باشید می‌توانید در سفر نوروزی به مشهد و پس از زیارت حرم امام رضا، در اوایل فروردین شاهد گلدهی درختان ارغوان در این دره جادویی باشید. جنگل جیغ مشهد یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی اسرار آمیز و طبیعی اطراف پایتخت دینی ایران است که پیشنهاد می‌کنیم حتماً به آن سر بزنید.

در بازدید از مشهد، دست زیبای ارغوان را فراموش نکنید

دره ارغوان بدون شک یکی از زیباترین مناطق طبیعی در اطراف مشهد و حتی در سراسر خراسان است. این دشت زیبا طرفداران زیادی دارد و هر ساله دوست داران طبیعت را در فصل بهار شگفت زده می‌کند. آنچه که ما در اینجا گفتیم تنها بخش کوچکی از زیبایی‌های این دره رؤیایی است. توصیه می‌کنیم حتماً بازدید از درختان ارغوان این دره در فصل بهار را در برنامه‌های سفر خود قرار دهید. حالا نوبت شما است که از تجربه‌های خود در سفر به این دره جذاب برای ما صحبت کنید.

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.