دره آل مشهد منطقه ای مرموز در شمال شرق ایران

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
دره آل مشهد و غار آل

اگر بخواهیم مناطق گردشگردی ایران را بررسی کنیم به مناطق عجیب و جاذبه هایی می رسیم که هرگز تصور آن را هم نمی کنیم. در این قسمت از راهنمای سفر به مشهد قرار است به سمت شمال شرقی شهر مشهد برویم و یک جاذبه پر رمز و راز به نام دره آل را کشف کنیم. دره آل مشهد در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه به کلات واقع شده ‌است که در ادامه بیشتر با رموز این دره آشنا می شویم.

دره آل مشهد کجاست؟

غاره دره آل یکی از جاذبه های گردشگری در اطراف شهر مشهد است که دهانه بزرگ و دیوارهای مرتفع و بلندی دارد.  دره آل در مجاورت یک چشمه ای در روستایی به نام آل قرار گرفته است. این روستا را در مسیر راه روستای کلات نادری که یکی از زیباترین روستاهای مشهد است می بینید.

دره آل، دره‌ای نسبتأ عریض و دارای آبشاری زیبا با جریان دائمی آب است که از کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد. البته ۵ آبشار دیگر در نزدیکی آن قرار دارد که فقط در زمانی که بارندگی زیاد باشد آب در آن ها جریان دارد. دیدنی ترین قسمت این روستا غار آل است که در ابتدای جاده روستای آل قرار دارد و در ادامه به روستاهای اندروخ و کارده ختم می شود.

مسیر دره آل کلات مشهد

غار دره آل با قدمتی چند هزار ساله

غار آل دهانه بسیار کوچیکی دارد که روزانه پذیرای گردشگران زیادی به داخل فضای تاریک و مرموز خود است. دلیل قدمت چند هزار ساله غار آل کشف اسکلت ها و ابزار هایی از انسان های اولیه  است که توسط کوهنوردان این منطقه پیدا شده است. عرض غار آل بین یک تا ۳ متر است و عمقی برابر با ۱۰۰ متر دارد. دهانه غار آل به صورت شکافی در میان سنگ هاست و پرتگاه هایی خطرناک دارد. خوشبختانه با توجه به حضور انبوه مردم حتی در روز های تعطیل همچنان این غار از گزند و آسیب رهگذران در امان مانده است.

دهانه غار در ارتفاع ۱۴۵۸ متری از سطح دریا در مختصات ۳۶،۶۷۱۰۸شمالی و ۵۹۶۷۷۱۰ شرقی قرار دارد. برای بازدید از روستای آل و دره زیبایش می توانید از مسیر آسفالتی مشهد به سمت روستای آل و کلات بروید.

نزدیک ترین جاهای دیدنی به دره آل کلات

دره انجیر واقع در دره آل، عرضی نسبتاً کم دارد و چشمه ای زیبا در نزدیکی آن قرار دارد. دره انجیر پوشیده شده از درختان انجیر وحشی که این منظره فوق العاده و دیدنی است. . غار دره انجیر هم در سه کیلومتری کارده با قدمت تاریخی زیاد قرار دارد. غاردیگری به نام غار کبوتر خانه در فاصله هشت کیلومتری از روستای کارده قرار دارد که به آن غار کارده هم می گویند. در این غار کبوتر خفاش های زیادی زندگی می کنند و دو تالار بزرگ و دیدنی دارد.

پیشنهاد می کنیم در این مسیر از روستای کارده و اندرخ هم بازدید کنید. البته این روستاهای کوچک به زیبایی روستای دهسرخ مشهد نیستند اما لمس زندگی ساده و دوست داشتنی در روستا خالی از لطف نیست.

آبشار روستای آل کلات مشهد

کتیبه خان تاشی در دره آل

یکی از جاذبه های تاریخی دره آل؛ کتیبه ای به نام خان تاشی است. این کتببه مربوط به اواخر دوره تیموری و اوایل دوره صفوی است و در حد فاصل بین روستای آل و یسج واقع شده است. خان تاشی واژه ای ترکی است. این کتیبه در ۱۰ سطر به طول یک متر و به خط ثلث نوشته شده است. روی آن نیز فتوحات شیبک خان ازبک در سال ۹۱۶ هجری قمری حکاکی شده است.

قلعه آل در نزدیکی دره آل مشهد

علاوه بر همه جاذبه هایی دره آل که با آن آشنا شدیم، جاذبه دیگری در این دره وجود دارد که به قلعه آل معروف است. در نیم فرسنگی اتفاعات شمال شرق روستای آل دژی معروف به قلعه آل و مات واقع شده است. از آثار به جامانده از این قلعه این گونه استنباط می شود که این قلعه زمانی محل استقرار سربازان و یک پادگان نظامی بوده است. سفالینه هایی مربوط به دوره تیموری تا سلجوقی نیز در این مکان کشف شده اند.

اگر شما هم از این غار تاریخی و مرموز خوشان آمده و دلتان می خواهد هر چه زودتر از آن بازدید کنید، پیشنهاد می کنیم که به جنگل جیغ مشهد هم سر بزنید. رمز و راز صدایی که در این جنگل به گوش می رسد حتما می تواند برایتان جالب باشد. اگر شما تا کنون از جاذبه های گردشگری دیگری دیدن کرده اید که برایتان عجیب بوده است آن را به دیگر خوانندگان مشهد مگ نیز معرفی کنید.

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.