نیمه شعبان در مشهد بمانید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
نیمه شعبان

نیمه شعبان به عنوان یکی از مهم ترین و بزرگ ترین اعیاد مسلمانان به حساب می آید. مسلمانان در ایران هر سال این جشن را بهتر و جذاب تر از گذشته برگزار می شود. در این روز مردم سعی می کنند شهر و محله خود را برای ورود قدوم مبارک امام دوازدهم آماده کنند. در این مقاله، مشهدمگ قرار است خود را برای بزرگ ترین عید مسلمانان آماده کنیم و مهم تر از همه درباره عید نیمه شعبان و رسم و رسوم خاص این عید در مشهد مقدس بیشتر صحبت کنیم.

نیمه شعبان چه روزی است؟

جشن بزرگ نیمه شعبان یا همان ولادت با سعادت حضرت مهدی (عج) با روز پانزدهم شعبان مصادف است. و به همین دلیل به نیمه شعبان معروف شده است. در این روز در بیشتر شهرهای ایران و مخصوصا در مشهد شاهد جشن ها و پایکوبی هایی هستیم که خوشحالی مسلمانان برای ولادت امام دوزادهم را نشان می می دهد.

نیمه شعبان در مشهد

مردم در روز نیمه شعبان سعی بر این دارند تا با نذری دادن و خوشحالی کردن سهمی در ارائه حال خوش به مردم سرمین خود داشته باشند. اکر شما هم جزو افرادی باشید که در روز نیمه شعبان در شهر مشهد و خصوصا در حرم مطهر حضور داشته باشید، می توانید شاهد حجم عظیمی و گسترده مردمی باشید که به مناسبت این میلاد با دست های پر به حرم امام رضا (ع) آمده اند.

بیشتر مردم در این روز مبارک با شربت زعفران هم شهری های خود را میهان می کنند و یا با نذر شیرینی و یا شکلات کام مردم را در شهر شیرین تر از قبل می کنند.

نیمه شعبان در مشهد چه حال و هوایی دارد؟

نیمه شعبان در مشهد رنگ و روی دیگری دارد چرا که با شروع اعیاد شعبانیه و مراسم ها و جشن های متفاوتی که در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار می شود، چهره ظاهری ضریح مطهر و همچنین صحن حرم نیز مانند همیشه نخواهد بود چرا که به مناسبت این عید بزرگ و پر برکت خادمین حرم با گل آرایی در جای جای حرم مطهر فضا را برای جشن بزرگ میلاد اماده می کنند تا میزبان زائران امام رضا باشند.

مشهد در روز نیمه شعبان، یکی از شلوغ ترین و پر هیاهو ترین روزهای خود را تجریه می کند. چرا که بسیاری از مردم برنامه سفر خود را به گونه ای می چینند تا در این روز بتوانند مسافر مشهد باشند. همانطور که می دانید مشهد در روزهایی که شور و حال مناسبت های مذهبی در آن زیاد است چهره شلوغ تری دارد چرا که مردم دوست دارند بهترین و معنوی ترین لحظات خود را در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) بگذرانند.

ولادت امام زمان

اعمال شب نیمه شعبان

در احادیث و روایات بسیاری چنین نقل شده است که ثواث شب زنده داری و عبادت در نیمه شعبان با شب زنده داری و قرآن سر گرفتن شب قدر به یک اندازه است. به همین دلیل مسلمان و اهل شیعه سعی می کنند پس از اجرای مراسم های خاص مذهبی خود را برای عبادت در شب و انجام فریضه های دینی در این عید عزیز اماده کنند.

آستان قدس رضوی به همین مناسبت برای انجام فریضه های دینی مردم این امکان را برای مردم در نظر گرفته، تا در شب میلاد از ساعت ۱ بامداد تا نماز صبح با خواندن دعای کمیل، مناجات های شعبانیه و قرائت آیانی از کلام الله مجید و همچنین گوش سپردن به سخنرانی های ارزشمندی که در خصوص امام زمان و دعایی برای فرج آن حضرت در نظر گرفته شده است گوش جان بسپاریم.

نیمه شعبان در مشهد حرم امام رضا

نیمه شعبان بهترین زمان برای سفر به مشهد مقدس و زیارت امام رضا

اگر به دنبال برنامه ریزی برای یک سفر جذاب و هیجان انگیز به مشهد هستید و همچنان به دنبال یک زمان و شرایط مناسب هستید. پیشنهاد می کنم بیشتر از این زمان را از دست ندهید چرا که در تعطیلات اردیبهشت ماه که با نیمه شعبان مصادف شده است شما می توایند ایده آل ترین سفر خود را به مشهد مقدس بسازید. اما سفر کردن در این روزهای خاص چندان هم کار آسانی به نظر نمی رسد. چرا که با توجه به تعطیلات سه روزه و همچنین مصادف شدن با یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان باید خیلی روزتر برای برنامه ریزی سفر خود اقدام کنید. در غیر اینصورت با مشکلاتی همچون تمام شدن موجودی بلیط، پیدا نکردن هتل مناسب و مشکلاتی از این دست رو به رو خواهید شد.

جشن ولادت امام زمان

نذری نیمه شعبان شیرین ترین عیدی برای زائران امام رضا (ع)

از هر چه بگذریم صحبت در مورد نذری شب عید از همه چیز جذاب تر خواهد بود. اول از همه خیالتان را راحت بکنم که در شهر بزرگی مانند مشهد هیچ زائری شب عید بدون نذری دست خالی به هتل بر نمی گردد چرا که برکت این شب انقدر زیاد است که شامل حال همه خواهد شد.

اگر این شانس را داشته باشید که غذای امام رضا نصیبتان شود پس کل سفرتان ساخته شده و خاطره چذابی از سفر به مشهد و نذری امام رضا در روز عید نیمه شعبان در خاطرتان خواهد ماند.

پخش نذری در روز نیمه شعبان

در روزهای عید که همه ما مسلمانان حال خوشی داریم بد نیست اگر نذر و نیاز خاضی داریم و موفق به ادای آن نشدیم قدمی در صحن مقدس رضوی بزنیم و با پرداخت نقدی وجه مودر نظر خودمان به صورت مستقیم در خیریه ها و باجه هایی که کمک های نقدی مردم را به صورت مستقیم به نیازمندان می رسانند کمی دل خود را آرام کنید و عیدی کوچکی به دل های بزرگ تری بدهیم که در خانه های محقر خود در انتظار مهربانی های ما هستند.

همچنین در این روز بد نیست کمی بیشتر به فکر پاکبانان شهر باشیم و با تمیز نگه داشتن شهر خود بعد از جشن، عیدی بزرگی به این بزرگ مردها بدهیم.

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.