فرهنگ بومی مشهد را بشناسید – موسیقی، گویش و آداب و رسوم مشهد

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
فرهنگ بومی مشهد را بشناسید - موسیقی، گویش و آداب و رسوم مشهد

برای سفر به شهرهای مختلف باید حتما از رسم و رسوم مختلف آن شهر با خبر باشیم تا بتوانیم سفر لذت بخشی را تجربه کنیم. همچنین اطلاع پیدا کردن از یک فرهنگ جدید و تازه می توان کشف تجربیات تازه را برای ما به ارمغان بیاورد. کشور ما سرشار از گویش ها و آداب و رسوم مختلفی است که هر کدام نشانه ای از وجود یک فرهنگ است. در هر قسمت از کشور از شمال گرفته تا جنوب و شرق و غرب می توانیم شاهد فرهنگ ها و خرده فرهنگ های بسیاری باشیم که دانستن آن برای همه جالب توجه است. شهر مقدس مشهد یکی از بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهرهای ایران است که به لحاط تاریخی دارای فرهنگ بومی خاص خودش است در ادامه، با فرهنگ بومی و آداب و رسوم این شهر آشنا می شوید.

گویش محلی خراسان رضوی، بخشی مهم از فرهنگ بومی مشهد

یکی از مهم ترین ویژگی های هر شهر که برای مسافران جذابیت های خاصی دارد گویش محلی منحصر به آن شهر است. مردم شهر مشهد هم مانند دیگر شهرهای کشور گویش و لهجه خاصی برای خودشان دارند. هر چند طی سال های گذشته مردم مشهد و علی الخصوص جوانان سعی بر این دارند تا از لهجه محلی خود موقع صحبت کردن استفاده نکنند اما شیرینی گویش مشهدی همیشه جذاب بوده و هست.

شهر مشهد

گویش مردم مشهد به زبان فارسی است و جستارهای به زبان ها و گویش های محلی دیگر دارد. اگر بخواهیم نمای کلی گویش مردم استان خراسان رضوی را در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم که رایج ترین زبانی که بین مردم مشهد رواج دارد ترکیبی از ۳ زبان ترکی، کردی و فارسی است.

البته باید در نظر داشته باشیم که، یکی از دلایلی که باعث شده گویش مشهدی ها تنوع زیادی داشته باشد و لغات ترکی و کردی و حتی انگلیسی در فرهنگ زبانی این مردم قرار بگیرد. تحولات سیاسی جنگ های تاریخی و مهاجرت مردم از شهرها و حتی کشورهای مختلف به شهر جذاب مشهد است. پس با این حساب تعجبی نیست اگر کلمات خارج از تصوری را از زبان یک مشهدی بشنوید.

آداب و رسوم محلی مشهد

بیشتر آداب و رسوم مردم خراسان و خصوصا مشهد شباهت زیادی به اداب و رسوم سنتی ایران ها دارد اما در برخی موارد همواره دارای ویژگی های خاص بومی و فرهنگی خود هستند.

مردم مشهد به موسیقی بومی خود علاقه خاصی دارند به گونه ای که در بیشتر مراسم های خاص و حتی عروسی ها موسیقی بومی خود را می نوازند. مردم هنر پرور مشهد در نواختن سازهایی مانند دوتار ، سرنا، دهل ، دپ، قشمه، کمانچه ونی مهارت خاصی دارند البته قوم بلوچها که در جنوب خراسان رضوی مستقر هستند نیز در نواختن ساز قیچک مهارت جالب توجهی دارند.

نواختن ساز قیچک

از آنجا که از زمان های قدیم خراسان به عنوان یک منطقه گرم و خشک به حساب می آمد، کم آبی و بارش کم باران همیشه معضل بزرگی برای مردم شهر بود. به همین خاطر هر ساله زنان و دختران در سطح شهر با پارچه و چوبی عروسکی درست می کردند و با خواندن شعرها و تصنیف های خراسانی از خداوند و حضرت محمد طلب باران می کردند. یکی از جالب ترین سنت ها بعد از انجام این رسم پختن آش رشته و پخش آن به همسایه هاست. مشهدی ها هنوز هم بر این باورند که پس از انجام این رسم معنوی خیر و برکت به شهر بر می گردد و باران آسمان خراسان را مهمان می کند.

موسیقی محلی مشهد

مراسم عزاداری در مشهد و استان خراسان

در شهری مقدس و مذهبی مانند مشهد، همیشه پیش بینی می شود تا گرم ترین و صمیمی ترین مراسم های مذهبی برگزار شود. اگر در ایام محرم و صفر به مشهد سری بزنید حتما شاهد مراسم های سنتی سینه زنی و نوجه خوانی مردم مشهد خواهید بود. البته در نظر داشته باشید که هیچ کدام از این مراسم های عزاداری جای مراسم های مخصوص حرم مطهر رضوی را نمی گیرد. چرا که حرم امام رضا همیشه آغوش باز برای عزاداری های سنتی دارد. البته در تمام مراسم های مذهبی مردم خراسان، آش شعله قلمکار پای ثابت نذری مشهدی ها برای ایام محرم و صفر و دیگر مناسبت های مذهبی است.

عزاداری در مشهد

آداب و رسوم مردم مشهد نوروز

عید نوروز از جمله مناسبت هایی است که بحثی داغ و جذاب در سراسر کشور دارد. هر کدام از اقوام و شهرهای مختلف در سطح کشور برای این روز خاص برنامه ها و آداب و رسوم خاصی دارند مشهد هم از این قائده مستثنی نیست.

مردم مشهد به رسم انیس آقا ابراهیم زاده که برای مردم مشهد نامی آشناست مردم مشهد را به این باور رسانده که تا شب سال تحویل بایستی لبای های کهنه را تمیز کنیم و برای بچه ها لباس عیدی بخریم و منزلمان را از غباری که از سال قبل در آن رخنه کرده یاکیزه نگه داریم.

عکس خانه تکانی در مشهد

یکی دیگر از رسوم مشهدی ها  که کمتر در دیگر شهرها دیده می شود عرفه مردگان نام دارد. مردم خراسان روز ۲۹ اسفند ماه با مقداری از شیرینی و آجیلی که برای عید خریداری کرده اند به مسجد محل می روند و برای تمام رفتگانی که در طول سال از دینا رفته اند طلب بخشش می کنند و پس از فاتحه خوانی در مسجد به دیدار خانواده های بازماندگان می روند.

مردم مشهد بر خلاف اداب و رسوم دیگر شهرهای کشور، شب سال نو رشته پلو با کوکو سبزی می خورند و بر این باورند که کارشان رشته بگیرد و در سال نو رونق خوبی داشته باشدو همچنین مردم قدیمی مشهد سر سال تحویل آش رشته آماده می کنند و رشته آش را دقایقی قبل از سال تحویل به آن اضافه می کنند تا سال پر رونق و برکتی را داشته باشند.

سفره هفت سین

یکی از جذاب ترین سنت ها در سراسر ایران چیدن سفره هفت است! مردم مشهد علاوه بر چیدن ۷ سین و تخم مرغ و ماهی، طرف عسل، نان سنگک و همچنین کمی از سبزی پلو با کوکو سبزی شب عید را نیز پای سفره هفت سین می چینند. عسل نمادی از شیرین کامی و تندرستی است و نان و سکه هفت سین هم جلب برکت و نعمات الهی است.

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.