جاذبه های طبیعی شاندیز مشهد

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
شاندیز مشهد کجاست؟

حتی اگر به مشهد هم سفر نکرده باشید به احتمال زیاد نام شاندیز مشهد را شنیده اید. روستایی ییلاقی و با آب و هوایی بسیار عالی که بهترین محیط ممکن را برای تفریح و گردشگری در اختیار شما می گذارد. شهرستان شاندیز طبیعتی سرسبز و باغات بسیاری دارد که محیط بکری برای لذت بردن از سفر و دوری از شلوغی شهر را برای شما فراهم می کند. در ادامه با معرفی کامل جاذبه های طبیعی شاندیز مشهد، همراه ما باشید.

شاندیز مشهد کجاست؟ بهشت زیبای خراسان رضوی

منطقه ییلاقی شاندیز در فاصله ۳۸ کیلومتری غرب مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد. منطقه ای پر از رودخانه های پرآب و دره های ییلاقی که بهترین محیط برای تعطیلات آخر هفته است. اگر فقط یکبار هم به شاندیز مشهد سفر کنید از چشم اندازهای طبیعی و مناظر دلنشین آن بسیار لذت می برید.

شاندیز مشهد در حدود ۸۰ سال پیش منطقه ای روستایی بود اما در همان دوره ها به عنوان یکی از مناطق شهری به استان خراسان رضوی اضافه شد. منطقه ای که فقط به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی شهرت ندارد و در دل خود جاذبه های فرهنگی و تاریخی را هم نهفته دارد.

روستاهای شاندیز مشهد

مختصری بر تاریخ شاندیز مشهد

شاندیز مشهد در گذشته با نام قدیمی “شاه دژ” یا “شاه دیز” شناخته میشد و از ۸۰ سال پیش به جمع شهرهای ایران پیوست. با توجه به اسناد و اطلاعات به دست آمده منطقه شاندیز کنونی پیش از ورود اسلام به ایران نیز منطقه ای مسکونی بوده است.

قلعه ای تاریخی نیز در این منطقه وجود داشته که به نام شاه دیز شهرت داشته است. در دوره قاجار و زمان سلطنت حاکم وقت خراسان یعنی حسام السلطنه، این دژ تاریخی به توپ بسته شد. حمله به این دژ و به توپ بستن آن را باید مهمترین راخداد تاریخی شاندیز بدانیم.

دلیل این اتفاق نیز نافرمانی های مردم شاندیز و شاهان این منطقه اعلام شده است و گویا مردم شاندیز مشهد در گذشته از دستورات حکومت پیروی نمی کرده اند. نامگذاری امروزی این منطقه نیز از سال ۸۰۰ هجری قمری انجام شده است و به شاندیز تغییر پیدا کرد.

دیدنی های شاندیز مشهد

شاندیز مشهد، زیباترین دره ییلاقی گردشگری خراسان رضوی

شاندیز از گذشته دارای آب و هوای معتدلی بوده و دارای رودخانه هایی پر آب است. همین عامل باعث شده تا محیطی بسیار سرسبز و دیدنی در این منطقه به وجود بیاید و شاهد وجود انواع باغات میوه در این منطقه باشیم. بهترین منطقه ییلاقی شاندیز کوه ها و ارتفاعات جنوبی و غربی شاندیز هستند، چرا که در این منطقه رودهایی همیشه روان وجود دارد و تابستان هایش آّ و هوایی معتدل و حتی خنک دارد.

در گذشته در این شهرستان و درون طبیعت بکرش یک درخت چنار ۲۷۰۰ ساله وجود داشته است که نماد شهر شاندیز است. همچنین در دروه این این درخت نماد شهرداری شهرستان شاندیز مشهد نیز بود. اما گویا امروز اثری از این چنار وجود ندارد و تنها یاد و خاطره آن باقی مانده است.

براساس گفته های مردم بومی منطقه وسعت درخت این چنار به قدری بوده که درون آن چندین مغازه، قصابی و کفاشی برقرار بوده است. بقایای این چنار ۲۷۰۰ ساله امروزه در نزدیکی میدان امام خمینی که میدان اصلی شهر است، قرار دارد و همچنان نماد شهرستان شاندیز مشهد است.

جاذبه های دیدنی شاندیز مشهد

جاذبه های گردشگری طبیعی شاندیز مشهد

خود شهر مشهد در دو دهه گذشته به صرف وجود حرم امام رضا (ع) و تبدیل شدن به یکی از مهمترین قطب های مذهبی-گردشگری کشور دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. در همین راستا تمام مناطق گردشگری شهر تغییرات بسیاری را تجربه کرده اند.

شهرستان شاندیز هم به عنوان یکی از بهترین مکان های گردشگری مشهد شاهد چنین تغییراتی بوده است و امکانات تفریحی و گردشگری بسیار زیادی به این مجموعه اضافه شد. اما در این قسمت به دنبال معرفی جاذبه های طبیعی مشهد هستیم.

ازجمله جاذبه های طبیعی و گردشگری شاندیز مشهد می توانیم به موارد که در ادامه معرفی می شود اشاره کنیم.

 • روستای سرآسیاب: یکی از روستاهای زیبای شاندیز مشهد روستای سرآسیاب است. این روستا در ۵ کیلومتری شاندیز قرار دارد و دارای محیط طبیعی بکر و زیبایی می باشد. به دلیل داشتن ویژگی های جغرافیایی خاص در این منطقه و جاری بودن چندین رود در روستا سرسبزی و طبیعت بسیار زیبایی در منطقه به وجود آمده است.
 • روستای ییلاقی خادر: روستای خادر نیز به عنوان یکی از روستاهای زیبای شاندیز مشهد در فاصله یک کیلومتری شاندیز قرار دارد. پس باید نزدیک ترین روستای گردشگری شاندیز را روستای خادر در شاندیز مشهد معرفی کنیم. روستای خادر در بین دو رودخانه شاندیز و نغندر قرار دارد و یکی از بهترین محیط های طبیع برای کوهپیمایی های دسته جمعی و حتی خانوادگی است.
  همچنین در این روستا قنات و استخرهای زیبایی وجود دارد که از جمله بهترین محیط های ممکن برای گردشگری و تعطیلات آخر هفته هستند.
 • روستای ابرده پایین: این روستا در حقیقت در دل یک دره خوش آب و هوا قرار دارد و در اطراف آن ارتفاعات بسیاری وجود دارد. روستای ابرده پایین در هر دو نیمه سال جاذبه های خاص خود را دارد. برای مثال در تابستان می توانید از آّ و هوای بکر آن لذت ببرید و در زمستان به پیست اسکی رفته و هیجان اسکی کردن در این منطقه را تجربه کنید.
 • روستای زشک: روستای زشک که به خودی خود از معروف ترین روستاهای شاندیز مشهد است در سرچشمه دره شاندیز قرار دارد. روستای زشک به لحاظ مناظر طبیعی و دیدنی، بکر بودن محیط طبیعی، اعتدال آب و هوا و باغ های سرسبز یکی از بهترین انتخاب های شما برای گردشگری در طبیعت مشهد است.
 • روستای کوهپایه ای کنگ: روستای کنگ در فاصله ۱۶ کیلومتری طرقبه مشهد قرار دارد و فاصله خیلی دوری نسبت به شاندیز نیست. روستای کنگ را می توانیم به عنوان ماسوله گیلان نیز معرفی کنیم، چرا که معماری خانه های آن در شباهت بسیار زیادی به ماسوله در گیلان دارد.

البته در اطراف شهر مشهد روستاهای معروف بسیار بیشتری وجود دارد که می توانند بهترین محیط ممکن برای تفریحات آخر هفته و یا تجربه ای متفاوت از سفر باشند. در لیست بالا به معرفی روستاهای شاندیز و یا روستاهایی که در فاصله بسیار نزدیک به این منطقه قرار دارند پرداختیم.

روستاهای اطراف مشهد، شاندیز مشهد

غذاهای معروف و صنایع دستی شاندیز مشهد چیست؟

هر منطقه ای در کشور ما دارای سوغاتی و محصولات خاص خود است که امتحان کردن آنها در سفر می تواند تجربه بسیار دلپذیری برای شما باشد. اگر به مشهد و منطقه شاندیز سفر کنید و یا بهتر از آن به دیدار از روستاهای شاندیز بروید، اولین چیزی که با آن از شما پذیرایی می کنند گیلاس سرخ شاندیز است.

از دیگر سوغاتی های معروف شاندیز می توانیم به صنایع دستی و خصوصا پوستین دوزی اشاره کنیم که از هنرهای خاص مردم بومی این منطقه است. مردمان هنرمند روستاهای شاندیز مشهد محصولات مرغوبی مانند کت، کلاه و انواع پوستین ها را درست می کنند که از هنرهای اصیل مردم این منطقه است.

اما باید به سراغ معروف ترین محصول خاص شاندیز برویم.، درست حدس زده اید منظورمان شیشلیک معروف شاندیز است. شیشلیک های شاندیز به قدری خوشمزه و معروف هستند که هر هزینه ای برای امتحان کردن آن کاملا منطقی به نظر می رسد و یکی از خوشمزه ترین پیشنهاد های ما به شما در حین سفر به شاندیز است.

روش پخت این کباب کاملا بومی ایران است و حتی در سطح جهانی شهرت دارد. رستوران های بسیاری در نقاط مختلف کشور شیشلیک را تهیه و سرو می کنند اما به جرات می توان گفت هیچ یک به خوبی شیشلیک های شاندیز مشهد نمی شود.

در پایان به این نکته هم اشاره می کنیم که منطقه گردشگری شاندیز مشهد دارای جاذبه های دیدنی بسیاری است که می توانند زمینه ساز سفری لذت بخش برای شما باشند. تعدادی از معروف ترین جاذبه های دیدنی شاندیز مشهد عبارتند از:

 • آرامگاه شیخ حافظ ابردهی
 • اخی علی قتلشاه
 • رباط تاریخی ویزان شاندیز
 • سنگ نگاره های شتر سنگ درخت بید شاندیز

پیشنهاد می کنیم در سفر بعدی خود به مشهد حتما فرصتی دو روزه را برای دیدار از شاندیز و جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری آن بگذارید.

معین زمانی

کارشناس ارشد آمار ریاضی دارم و متخصص دیجیتال مارکتینگ هستم. کارم رو با تولید محتوا آغاز کردم و پس از پایان تحصیلات، فعالیت ام رو به صورت جدی در حوزه سئو آغاز کردم. در کنار اساتید بزرگ و سرشناس سئوی کشور تجارب و آموخته های ارزشمندی به دست آوردم. و امروز خوشحالم که به معنای واقعی عاشق کارم هستم!

مشهدمگ منتظر پیام های ارزشمند شما کاربران گرامی است.